Bezpieczeństwo pieszych – niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w miastach

BRDPod tym hasłem obchodzono w dniu 6 maja b.r. w Inowrocławiu Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w ramach Drugiego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. Obchody podzielono na dwa bloki tematyczne :

A – pierwszy , który odbył się na terenie OZDG PZM przy ul. Roosevelta 29 , gdzie w godzinach:

·         12 – 13 poświęcony był dzieciom klas pierwszych szkół podstawowych, dla których szczególnie w okresie wiosennym niebezpieczna staje się droga z domu do szkoły i z powrotem

·         13 -14.30 młodzieży szkół gimnazjalnych, przed którą stoi wyzwanie uzyskania uprawnień pozwalających stać się „kołowym – jednośladowym” uczestnikiem ruchu

B – drugi, który odbył się na parkingu przy Hali Widowiskowo Sportowej OSiR przy al. Niepodległości gdzie w godzinach 17.00 – 18.30 można było:

·         wziąć udział w licznych konkursach (z nagrodami) związanych z tematyką BRD

·         nauczyć się udzielania pierwszej pomocy

·         podziwiać zabytkowe 126p oraz sportowe samochody z wyścigów, rallycrossu i rajdów terenowych

·         oglądać aktualne wyposażenie Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji z komentarzem w jakich okolicznościach jest stosowane

·         wysłuchać licznych krótkich pogadanek na temat bezpieczeństwa

Prowadzący imprezę dodatkowo każdego uczestnika konkursu pytał o swoje spostrzeżenia i na co powinni zarządcy dróg zwrócić uwagę w Inowrocławiu.

Na koniec przeprowadzono symulację wypadku drogowego z udziałem pieszego i motocyklisty, podczas  której wyspecjalizowany ratownik medyczny i jeden z najbardziej doświadczonych policjantów WRD tłumaczyli jakie czynności powinny być wykonywane przez przygodnego widza takiego zdarzenia aż do przyjazdu wyspecjalizowanej jednostki ratownictwa.

Zainteresowanie było tak duże , że organizatorzy zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 16 na „Dzień szkoły” 29 maja z prośbą aby jeszcze raz – szczególnie przed wakacjami- omówić problematykę BRD.

Dziękujemy wspólnie wszystkim organizatorom, którymi byli:

·         Automobilklub Kujawsko Pomorski

·         Automobilklub Inowrocławski (prezes Mirosław Królewicz)

·         Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu (naczelnik podinspektor Roman Słowik)

·         Okręgowy Zespół Działalności Gospodarczej PZM w Bydgoszczy , Zakład nr 7 w Inowrocławiu (kierownik Beata Pierzchalska) oraz CSK w Bydgoszczy (kierownik Roman Walerczak)

·         Nadgoplańskie WOPR oraz Publiczny Specjalistyczny ZOZ w Inowrocławiu (ratownik medyczny Leszek Jankowski)

·         Wydział Prewencji KPP w Inowrocławiu (nadkomisarz Joanna Ratajczak)

·         OSiR Inowrocław i Magazyn Miejski Inowrocław